|
Epidemiologická situace a problémy s onemocněním Covid-19, které naši republiku zasáhly v březnu roku 2020, ovlivnily životy nás všech.
Nás plavce zasáhlo především několika měsíční uzavření plaveckých bazénů a nulová možnost kdekoli trénovat.
Fyzická kondice nás všech se tak až neskutečně rychle zhoršila a pro mnohé z nás je stále složité se vrátit do normálu, na který jsme byli zvyklí před Covidem.
Naštěstí ne všichni jsou na tom až tak špatně.
Děti z mé plavecké školy se po plavecké stránce vrátily do normálu až nečekaně rychle a tak i v době Covidové, době plné nejistoty co bude zítra, se mladým placům nadmíru dobře daří a to i přes velký několika měsíční tréninkový výpadek.
Během Covidové doby stačili plavci úspěšně absolvovat dvě plavecká soustředění, zúčastnili se nejdelší extrémně vytrvalostní plavecké štafety, která kdy byla na území České republiky uspořádána. Jednalo se o plaveckou štafetu 4 x 100 kilometrů plavanou polohovým způsobem.
Vytvořili také české rekordy ve dvou 24 hodinových štafetách a několik plavců vytvořilo české rekordy v plavání jednotlivců v kategorii žáci a junioři.
Ne vše je ale tak pozitivní.
Velká změna nastala například v přístupu, chování a jednání mnoha rodičů. Momentálně je jistě těžká a složitá doba pro nás pro všechny a jsou jistě důležitější věci v životě, než je plavání, ale nezájem rodičů o věci týkající se plavání je až zarážející.
Pro polovinu rodičů je nadmíru těžkým úkolem včas přihlásit své dítě do plaveckých kurzů, na plavecké soustředění, do plaveckých štafet, na letní tábor atd.
Chtít po rodičích, aby včas odevzdali a podepsali přihlášku do plavecké školy, podepsali GDPR, nebo souhlas s účastí dítěte ve štafetě nebo odpověděli na můj email, je téměř nadlidský výkon.
A to si nedovedete představit, jak to vypadá, když se má něco včas zaplatit.
O komunikaci s některými rodiči je lepší ani nemluvit. V lepším případě je komunikace nulová, v horším případě je přímo katastrofální.
Je čím dál tím složitější pořádat pro děti jakékoli akce, obzvláště když s vámi rodiče nespolupracují a vaši práci vám celkem úspěšně stěžují a komplikují.
Protože se dětem věnuji naplno přes 18 let a protože jsme dosáhli v plavání již téměř všeho, čeho lze v extrémně vytrvalostním plavání dosáhnout a dokázali jsme několika násobně překonat naše původní plány, které jsme si před mnoha lety vytýčili, rozhodl jsem se ukončit v roce 2023 hromadné organizované akce pro děti (plavecké štafety, plavecká soustředění, letní turistické tábory, cyklo turistické tábory a příměstské tábory).
V součastné situaci je totiž pro mne velmi psychicky náročné a vysilující věnovat se organizaci všech aktivit pro své plavce, když mne nikdo nepomůže a naopak mne většina lidí práci jen stěžuje a komplikuje.
Nebaví mne již to, že jsem ochoten udělat pro děti první poslední, ale pro mne nikdo nic neudělá. Ani to málo, jako je např. včas odpovědět na můj email, podepsat jeden papír a včas poslat peníze na účet.
Nechci již rodiče dál neustále prosit, upozorňovat je, hrozit jim ani se jich doprošovat, aby udělali to, co udělat mají.
Je smutné, že rodiče nejsou ochotni věnovat plavecké škole pár minut svého času. Obzvláště, když já se jejich dětem věnuji víc než dost. Také mně vadí a mrzí, že je rodičům úplně jedno, že mi tak přidělávají neuvěřitelně moc starostí a komplikují mi tak život a že jsou ochotni zničit svou liknavostí a nezájmem moji snahu něco vytvořit a dokázat.
Musím neustále řešit například otázky: Přihlásí se do štafety dostatek plavců? Budu muset zrušit objednávku rozhodčích? Budu rušit registraci rekordu? Budu muset zrušit pronájem plaveckého bazénu? Odvolávat časoměřiče? Vracet peníze rodičům, kteří již zaplatili za akci, která se nakonec neuskuteční? Budu muset vracet peníze sponzorům? Vybere se dostatek peněz na akci, nebo budu akci doplácet ze svého?
Mám-li zhodnotit všechny ty roky, které jsem věnoval dětem, mohu vše zhodnotit jednou jedinou větou. Bylo to krásné, ale bylo toho dost.
Teď nám zbývá již jen doufat, že se vše jednou vrátí k normálu a nás již nikdy nebude děsit žádný Covid ani věci s ním spojené.
Řezáč Jiří.
|